Życie i śmierć Tupaka Shakura
Dodane przez Cragmite dnia Styczeń 07 2011 07:33:13

"Życie i śmierć Tupaka Shakura" - dla odmiany jest to recenzja nie płyty, a książki. Postać Tupac'a zna każdy, kto ma jakąkolwiek styczność z rapem. Człowiek, który był swoistą ikoną rapu w latach 90. ubiegłego wieku, znany głównie ze względu na swoje charakterystyczne flow i bezpośredni przekaz, bez owijania w bawełnę. Został śmiertelnie postrzelony 7 września 1996 roku na ulicach Las Vegas jadąc do hotelu po walce swojego kumpla i jednocześnie znanego boksera, Mike'a Tyson'a. Książka autorstwa Cathy Scott przedstawia nam tą i wiele innych sytuacji w zadziwiająco szczegółowy sposób.

Na ponad 160 stronach poznajemy fragmenty z życia Makaveli'ego. Z pewnością najciekawszy jest początek, gdzie opisane jest dokładnie zamordowanie rapera od jego wyjazdu z Los Angeles aż do śmierci w szpitalu w Las Vegas. Książka ta najbardziej imponuje swoją szczegółowością - znajdziemy w niej nie tylko dokładne informacje o tym co się działo między 7 a 13 września, ale także szczegółowy opis śledztwa, postaci które były mniej lub bardziej związane z 2Pac'iem, a nawet opis zabójstwa Biggie'ego Smalls'a czy też wzmianki o gangach. W poszczególnych rozdziałach poznamy życie artysty od narodzin aż do śmierci, dowiemy się o jego częstych przeprowadzkach, ciężkim życiu w "Dżungli" (tak policja nazywała getto w kalifornijskim Marin City), zamachu na jego osobę w Nowym Jorku w 1994 oraz zahaczymy o wiele innych fragmentów z życia zarówno jego, jak i innych powiązanych z nim osób. Na uwagę zasługują także zdjęcia, które znajdziemy na samym środku książki. Ukazują one zarówno 2Pac'a, jak i Suge'a Knight'a czy też Biggie'ego, a nawet kontrowersyjne zdjęcie z sekcji zwłok Shakur'a. Dla bardziej ciekawych - na końcu tej książkowej pozycji znajdziemy oficjalny raport koronera.

Warto by było powiedzieć, komu poleciłbym tą książkę. Pierwsza odpowiedź jaka mi się nasuwa, to "wszystkim". Skoro ta książka zaciekawiła nawet moją matkę, która o rapie i pokrewnych rzeczach nie ma zielonego pojęcia, to sądzę, że każdy chętnie ją przeczyta. Fani 2Pac'a odkryją w niej z pewnością wiele ciekawostek i rzeczy, o których wcześniej nie wiedzieli, a początkujący fani rapu dla których osoba Makaveli'ego jest dość obca z pewnością zostaną zaciekawieni jego życiem. Jednak najbardziej "Życie i śmierć Tupaka Shakura" chciałbym polecić tej grupie, która uważa, że 2Pac żyje. Dlaczego? Dokładny opis śledztwa i wydarzeń z tamtych wrześniowych dni rozwiewają w kilkanaście minut wszelkie wątpliwości. Po przeczytaniu pierwszych rozdziałów z pewnością zrozumiecie, o co mi teraz chodzi. Książkę trudno znaleźć w klasycznych księgarniach i sklepach typu Empik, ale za to wiele księgarni internetowych posiada ją w swoich zasobach. Wystarczy poszukać i poświęcić te 35 zł, aby w mgnieniu oka zmienić sposób patrzenia na Legendę Rapu.Ocena książki: 9/10