Akon
Dodane przez Cragmite dnia Listopad 04 2010 18:59:40

Aliaune Badara Akon Thiam, czyli senegalski raper i piosenkarz R&B o bardzo charakterystycznym głosie, bardziej znany jako po prostu Akon. Urodził się on 30 kwietnia 1973 roku w Saint Louis (USA, stan Missouri) w muzułmańskiej rodzinie, ale dorastał w Senegalu, w Afryce. Mieszkał tam wraz z rodziną do siódmego roku życia, po czym wyemigrowali do USA, do Jersey City w stanie New Jersey. Jest muzułmaninem i synem jazzowego perkusisty Mora Thiam'a. Akon ma jedną żonę, Tomekę, trójkę dzieci ze swoją żoną (Lil'Ali, Mahommed, Jah Jah), oraz dwójkę, których nie urodziła jego żona. Plotki o posiadaniu trzech żon sprostował w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu "Blender" w 2007 roku. Choć nie są to zbyt pewne informacje, to jednak więcej wiadomo na temat jego działalności biznesowej i charytatywnej. Artysta założył wytwórnię Konvict Muzik i firmę dystrybucyjną "Kon Live Distribution" oraz organizację "Konfidence Foundation" pomagającą afrykańskim dzieciom. Raper deklaruje, że ma świetny kontakt z dziećmi. Uważa, że jego religia (Islam) czyni go lepszym człowiekiem - dzięki niej nigdy nie pił, nie palił, ani nie zażywał narkotyków.

Akon swą karierę rozpoczął w New Jersey, bo właśnie tam zakochał się w hip-hopie oraz popadł w konflikt z prawem, który zaprowadził go łącznie na trzy lata za kratki (za kradzieże samochodów), gdzie miał czas na przemyślenie swojego dotychczasowego życia. Akon dziś wspomina, że to właśnie w czasie odsiadywania wyroku powstały jego pierwsze piosenki. Nagrał je w domowym studiu już po opuszczeniu więzienia. Efekt prac trafił do wytwórni SRC/Universal, która szybko przekonała się, że zrobiła doskonały interes podpisując z Akon'em umowę. Singel "Locked Up" odniósł duży sukces, podobnie jak album "Trouble" (2004), z którego pochodził. Odbiorcom przypadł do gustu aksamitny głos Akon'a i ciekawe podkłady. O współpracę z nim szybko zaczęli zabiegać inni twórcy. Warto tutaj dodać, że Akon jako pierwszy dostrzegł potencjał wokalistki posługującej się pseudonimem Lady GaGa, która zawojowała listy przebojów i plotkarską prasę w 2008 roku. Z "Trouble" pochodzi megahit Akon'a "Lonely" z samplem z kawałka Bobby'ego Vinton'a oraz kilka innych popularnych piosenek - "Belly Dancer (Bananza)", "Pot Of Gold" czy też "Ghetto".

Szybko osiągnąwszy sukces, Akon mógł sobie pozwolić na zaproszenie do współpracy największe gwiazdy hip-hopu i R&B. Na jego drugim, wydanym w 2006 roku krążku "Konvicted", pojawiają się między innymi Eminem, Snoop Dogg i Styles P. Duet z pierwszą z wymienionych przed chwilą gwiazd w utworze "Smack That", dotarł do drugiego miejsca na muzycznej top liście "Billboard", a nagrany ze Snoop Dogg'iem kawałek "I Wanna Love You" osiągnął szczyt zestawienia. Podobny wynik powtórzyła piosenka "Don't Matter". "Konvicted" przez kilkanaście tygodni gościł w pierwszej dwudziestce listy, a w ciągu blisko 30-stu tygodni osiągnął status trzykrotnej platyny. Kawałek "Smack That" uzyskał nominację do nagrody Grammy.

W 2007 roku Akon zagościł w mediach również z powodu kontrowersyjnego, mocno erotycznego tańca z fanką w klubie. Okazało się, że dziewczyna była córką pastora i na domiar złego miała zaledwie 15 lat. Incydent sfilmowano i zamieszczono w sieci. Pod wpływem krytyki za zachowanie Akon'a (zarzucano mu poniżenie kobiety), firma Verizon Wireless nie tylko usunęła wszystkie pliki muzyczne wykonawcy, lecz również wycofała się ze sponsorowania trasy "The Sweet Escape Tour". Akon miał na niej otwierać występy Gwen Stefani, z którą wcześniej współpracował w studiu. Za swoje zachowanie gwiazdor przeprasza w utworze "Sorry, Blame It On Me".
Rok 2008 był dla Akon'a bardzo pracowity. Nie dość, że ukazał się jego trzeci album "Freedom" (nie okazał się niestety tak przebojowy, jak dwa poprzednie), to artysta znalazł się gronie twórców, których do współpracy zaprosił sam Michael Jackson. Najpierw pojawiła się nagrana jeszcze w 2007 roku wersja "Wanna Be Startin' Somethin'" na reedycję legendarnego albumu "Thriller", a parę miesięcy później w sieci zaczęła krążyć piosenka "Hold My Hand", rzekomo mająca trafić na powrotny krążek króla popu. Akon wspomógł również reaktywowany boysband New Kids On The Block, Leonę Lewis, Whitney Houston i Flo Ridę. Po śmierci Michael'a Jackson'a artysta nagrał w jego hołdzie kawałek "Cry Out Of Joy". Akon podkreślał, że w czasie wspólnej pracy bardzo zaprzyjaźnił się z królem popu. "To był naprawdę miły i skromny człowiek. Gdy spotkałem go po raz pierwszy, po paru minutach miałem wrażenie, jakbyśmy się znali całe wieki" - mówił w rozmowie z BBC.

Działania Akon'a nie ograniczają się wyłącznie do muzyki. W planach ma on produkcję telewizyjnego show i pełnometrażowych filmów. Firmuje też kolekcję odzieży dla kobiet i mężczyzn. Według magazynu "Forbes", rokrocznie konto bankowe Akon'a zwiększa się o ponad 30 mln dolarów, co czyni go jedną z najlepiej zarabiających gwiazd hip-hopu i R&B. Był pięciokrotnie nominowany do Grammy i czterokrotnie do MTV Video Music Awards. Na 2010 rok Akon zapowiada kolejną płytę, "Stadium" (pierwotnie miało być "Stadium Music"), w której produkcji pomoże mu m. in. David Guetta.

Na chwilę obecną Akon'a znamy chyba wszyscy. Jego miłe dla ucha piosenki, w których nietrudno nie zwrócić uwagi na charakterystyczny głos rapera, można często usłyszeć we wszelkiego rodzaju mediach. Chyba nie ma osoby, której by nie urzekły jego spokojne kawałki, jak np. "Lonely" czy "Don't Matter". Teraz czekamy na premierę krążka "Stadium", który zapewne zaserwuje nam kolejne kilkanaście genialnych tracków.